top of page
MimR mimarlık shoot for Chateau Mukhrani
ChateauMukhraniPlanPictogramBlackBackgro

CHATEAU MUKHRANI

Mukhrani Şatosu, bugün Gürcistan'ın en güzel şaraplarının üretildiği ve sunulduğu bir yer haline gelmiştir. 1878'de inşa edilen yapı, döneminin ihtişamını bugün de taşımaktadır. Ünlü iç mimar Juan Pablo Molyneux’ın projelendirdiği; Synergy Construction & Apeas A.Ş. ortaklığının restorasyon inşasını üstlendiği projenin as built rölövesini MimR Mimarlık olarak üstlendik. 

2019 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilen rölöve çalışması kapsamında Canon Camera; Nikon Camera; Faro S350 Lazer Tarama Cihazı ve DJI Phantom 4 Pro Drone ile belgeleme çalışması yapılmıştır. Bir uzman mimar, bir restorasyon teknikeri, iki harita teknikeri ile gerçekleçtirilen saha çalışması 4 gün sürmüştür; bu yapının 2 boyutlu rölöve projesinin çizilmesi ise 4 hafta sürmüştür.

Chateau Mukhrani Ground Plan
MimR_Tbilisi_19_ChM_0617_01.png
MimR_Tbilisi_19_ChM_0617_Basement.png

1873'te Fransız mimarlar tarafından tasarlanmış bu şato, Ivane Mukhranbatoni tarafından yaptırılmış. Yapının tamamlanması 12 yılı aşkın bir sürede gerçekleşmiş. Rus imparatoru dahil döneminin popüler kültür figürlerini ağırlamış şato, 2010dan bu yana metruk durumdan yeniden inşa edilme çalışmaları sürmektedir. Bu çalışmalar, yapının 19. asır durumuna döndürme şeklinde yürütülmektedir.

MimR Mimarlık & Restorasyon dahil bir çok mimarlık ve yapı şirketi birlikte çalışarak yapıda nitelikli bir onarım yapılmasını desteklemektedir.

Bu projede ekibimizden Seçkin Özer, M. Sadık Aksu, Kemal Korkmaz, Burak Değerli ve Ali Hasan Kaya çalışmıştır.

MimR_Tbilisi_19_ChM_0617-First.png
MimR_Tbilisi_19_ChM_0617-Attic.png
MimR_Tbilisi_19_ChM_0617_SecA.png
MimR_Tbilisi_19_ChM_0617-Facade_1.png
MimR_Tbilisi_19_ChM_0617-Facade_2.png
mukhrani-Restitution.jpg
bottom of page